Najczęstsze rodzaje uszkodzenia opon
Opony w naszych pojazdach spełniają bardzo wiele istotnych funkcji - wpływają na bezpieczeństwo, stabilność i komfort jazdy. To jedyny element samochodu, który ma bezpośredni kontakt z podłożem, dlatego też jest szczególnie narażony na uszkodzenia. A przyczyn awarii opony jest wiele i mogą one wynikać zarówno z błędów fabrycznych, jak i eksploatacyjnych.
W tym artykule przedstawimy najczęściej występujące rodzaje uszkodzenia ogumienia w samochodach. W wielu przypadkach możliwa jest skuteczna naprawa opony, ale niekiedy koniecznością jest wymiana ogumienia na nowe.
Nadmierne zużycie bieżnika
Do nadmiernego zużycia bieżnika może dochodzić:
-
po zewnętrznej i wewnętrznej stronie bieżnika
-
w środkowej części
-
w okolicach barków
W pierwszym przypadku, a więc przy uszkodzeniach po zewnętrznej i wewnętrznej stronie bieżnika, najczęściej przyczyną jest nieprawidłowa zbieżność kół. Dopóki opona spełnia wymagania zawarte w przepisach, można na niej jeździć, nawet jeśli zauważamy widoczne ślady zużycia i zadrapania na krawędziach wzdłużnych. Aby przeciwdziałać dalszemu niszczeniu opony, należy ustawić geometrię.
Większe zużycie bieżnika w środkowej części to zwykle wynik nadciśnienia w oponie. Jeśli zauważymy nieprawidłowości tego rodzaju, należy sprawdzić i odpowiednio wyregulować ciśnienie w oponie. Zwykle taka opona nadaje się do dalszego użytkowania.
Zużycie barków opony sprawiają, iż wydaje się, że opona jest bardziej zaokrąglona po bokach. W tym przypadku znów powodem jest ciśnienie, tym razem zbyt niskie.
Nieregularne zużycie bieżnika
Ten rodzaj uszkodzeń może przybierać różne formy. Przykładem tego rodzaju uszkodzenia jest ząbkowanie. Do ząbkowania dochodzi w wyniki oddziaływania na bieżnik różnych odkształcających sił. Rowki zużywają się w strefie barku, tworząc wzór przypominający zęby. Przyczyną są błędy eksploatacyjne wynikające np. z nieprawidłowego ciśnienia w oponie czy nadmiernej zbieżności kół.
Taka opona może nadal pozostawać w użytku, jeśli spełnia określone przepisy, zapewnia stabilną jazdę i dokonano dokładnej kontroli geometrii i zawieszenia.
Naderwanie gumy
Jest to usterka, którą najczęściej zauważyć można w okolicach lameli lub rowków. Przyczynia się do niej przede wszystkim nieodpowiedni styl jazdy, np. agresywna, szybka jazda. Przy niewielkich uszkodzeniach, można nadal używać opony, jeśli jednak są one nazbyt poważne, trzeba zdecydować się na wymianę opon.
Oderwanie czoła bieżnika
Oderwanie czoła bieżnika następuje wskutek uszkodzenia struktury wewnętrznej opony. Kiedy dojdzie do rozwarstwienia się elementów konstrukcyjnych, w pewnym momencie pojawią się ubytki. Przyczyną jest m.in. przegrzewanie się opony podczas jazdy na zbyt niskim ciśnieniu lub przy nadmiernym obciążeniu. Taka opona kwalifikuje się do wymiany.
Deformacja opony
To charakterystyczne wybrzuszenia pojawiające się na boku opony. Dochodzi do nich zwykle w wyniku mocnych uderzeń o różnorodne przeszkody, np. krawężniki. Inną przyczyną jest jazda na zbyt niskim ciśnieniu. Do wybrzuszeń dochodzi wtedy, gdy struktura opony zostaje przerwana. Niestety takiej opony nie należy dalej użytkować.
Przecięcie opony
Zwykle do przecięcia dochodzi z boku opony. Przyczyną najczęściej jest kontakt z ostrą krawędzią. Taka opona nie nadaje się do dalszego użytkowania. Niestety nie zawsze można ją naprawić (np. gdy widoczna jest osnowa). Przy niezbyt głębokich przecięciach można podjąć się prób naprawienia opony, jednak musi zająć się tym specjalista.
Oczywiście to tylko wybrane przykłady uszkodzeń opony, do których dochodzi najczęściej. Tak naprawdę może być ich więcej. W każdym przypadku zapraszamy do naszego Serwisu Ogumienia w Prudniku. Po dokładnym zbadaniu stanu opony podpowiemy, czy warto ją naprawiać, czy też konieczna będzie wymiana na nową.